We leefden deze maand van een vast boodschappenbudget en dit is wat er gebeurde

Ik wilde al een tijdje strenger zijn op onze boodschappenkosten. Er zijn maanden waarin ik wel 700 euro uitgeef aan eten en drinken en met onze financiële toekomstdromen in het achterhoofd zouden deze kosten echt minder moeten.

Ik stelde mijn boodschappenbudget voor deze maand in op 500 euro. Een behoorlijke uitdaging, maar ik wilde hem wel aangaan.

Het eten plannen ging aardig. Ik sloeg niet meteen voor een hele week in, maar kocht wel voor een paar dagen achter elkaar eten en stemde daarbij de ingrediënten op elkaar af. Zo maakte ik op dinsdag Korma waar ik een beetje kokosmelk voor nodig had, en maakte ik op woensdag maissoep, waar ik de rest van de kokosmelk voor kon gebruiken. Het zelfde geldt voor lenteui, ik schafte deze aan voor de tagliatelle en gebruikte ook nog een deel voor een mix met gebakken champignons.

In de eerste week had ik al meteen een valkuil. Ik was netjes met een boodschappenlijstje naar de supermarkt gegaan en stuitte vlak voor de kassa op de Robijn wasmiddelen die daar wel tegen een héél aantrekkelijk prijsje in het schap stonden. 3 euro voor een van mijn favoriete geuren. Ik dacht er niet over na en gooide de fles wasmiddel in mijn mandje. Eenmaal thuis aangekomen bleek dat ik nog ruim voldoende kleurwasmiddel had en dat ik daarmee makkelijk het einde van de maand had kunnen halen. Zo had ik dus eigenlijk onnodig 3 euro verspeeld.

Een andere ‘valkuil’ of in ieder geval iets waar ik geen rekening mee had gehouden, was dat we vaak eters hebben. Op zo’n avond vind ik het lastig om goedkoop te koken en ik ben dan bijvoorbeeld sneller geneigd wat duurdere producten bij de groenteboer te halen en lekkere kaasjes bij de kaasboer.

Puntje bij paaltje was mijn boodschappenbudget van 500 euro er binnen drie weken doorheen gejaagd. Mission failed.

Achteraf gezien had ik me misschien beter moeten inlezen van te voren. Op internet zijn talloze tips te vinden om je aan een bepaald boodschappenbudget te houden en ik was gewoon lukraak begonnen. Die 500 euro had ik dan wel weer uitgezocht – al was dit nog steeds aan de hoge kant.

Wat ook niet meewerkt is dat onze koelkast op dit moment nog niet groot genoeg is om hele weekvoorraden in te bewaren. We zijn nog op zoek naar een nieuw exemplaar, maar hebben die nog niet gevonden. Tot die tijd kan ik dus voor maximaal 3, 4 dagen eten bewaren. Een van die tips die ik tegenkwam is bijvoorbeeld veel eten in de vriezer opslaan, dit is vooral handig wanneer er aanbiedingen zijn en je in bulk wilt kopen.

Ik vind het jammer dat het me niet gelukt is om me aan een vast boodschappenbudget te houden, maar ik weet nu wel waar de valkuilen zitten. Bovendien weet ik dat het voorbereiding kost, zoals mealplanning, een strikte boodschappenlijst, alles invriezen en meerdere supermarkten bezoeken om overal de beste deals te scoren.

Het is niet zo dat ik voortaan ieder dubbeltje wil omdraaien om zo mijn kosten te beperken. Het moet wel leuk blijven natuurlijk. Maar dat ik wat meer moeite moet doen dan enkel af en toe wat ingrediënten twee keer gebruiken, dat moge duidelijk zijn.

Van dit artikel heb ik ook een podcast gemaakt op Spotify: klik hier.

Afbeelding: Stockcreations via Shutterstock.

Dit vind je misschien ook leuk

16 reacties

  • Reageren
    Sara
    30/07/2019

    Leuk artikel om te lezen! Zelf ben ik hier ook mee bezig. Ontzettend herkenbaar dat je door visite en eters nog wat extra dingen gaat halen. Toch nog even stokbroodjes, dipjes, drankjes en magnums haalde ik afgelopen zondagmiddag voor €50. Terwijl ik zaterdag zo braaf de weekboodschappen had gedaan.
    Ook een valkuil voor mij zijn verzorgingsproducten. Bij de Etos en Kruidvat haal ik zo elke maand ook dingen voor €150.
    Maar goed blijven proberen, het is deels ook omdat het kan, maar zou toch leuker zijn om dat geld opzij te leggen of aan een leuk uitje te besteden!

    • Reageren
      La Vie Sanne
      30/07/2019

      Hi Sara, ik herken veel van wat je zegt. Ook verzorgingsproducten kan een valkuil zijn inderdaad, maar daar probeer ik altijd echt wel de aanbiedingen in te scoren. Ik ben ook echt van de dips en hapjes voor visite. Lastig he!

  • Reageren
    Renee
    30/07/2019

    Mealplanning en 2 supermarkten (Lidl en bijv appie) zijn toch wel the key. In het begin een kasboekje bijhouden en en voor elke week cash in een envelop doen. Zo behoud je overzicht en uiteindelijk wordt je er heel handig in! Verse pasta saus, grote pan verse tomaten of groentesoep maken kost geen drol en vries je zo 3x avond eten van in. Dan hoef je alleen nog maar een stokbroodje of een pak pasta te kopen. Na een paar maanden ben ik er echt mega handig en creatief in geworden en eten we nog steeds even lekker, luxe en vers. Succes!

    • Reageren
      La Vie Sanne
      30/07/2019

      Dankjewel voor je tips Renee! Super interessant om te lezen.

  • Reageren
    Lisette
    30/07/2019

    Oh, ik raak rustig de 1500 hoor, met (pre) pubers die me helemaal arm eten. Gelukkig krijgen wij binnenkort een Lidl in de buurt…
    Lisette onlangs geplaatst…Het Varend Corso 2019 komt weer door mijn achtertuinMy Profile

    • Reageren
      La Vie Sanne
      30/07/2019

      Oei dat is helemaal veel! Is dat enkel boodschappen of ook uiteten gaan bijvoorbeeld?

    • Reageren
      Anja
      31/07/2019

      Nog een tip: zelfscanner, dan zie je tijdens het boodschappen doen al hoe hard sommige producten aantikken en kun je evt nog andere keuzes maken. Leuke uitdaging!

  • Reageren
    Heleen
    30/07/2019

    Herkenbaar, wij kunnen ook makkelijk met veel minder rondkomen. Ik kijk vaak wat er in de aanbieding is bij mijn vaste supermarkten (jumbo en nettorama) en baseer daar ons menu op. Overgebleven groenten gooi ik aan t einde vd week in de pastasaus én die vries ik vaak nog in. Lege BV-bakjes van avent lenen zich prima als portieverpakking saus voor de kids. Ik haal vaak ook maar voor 3/4 dagen boodschappen omdat het anders niet past.
    Heleen onlangs geplaatst…Zo was onze dochter snel van de jeuk (waterpokken) af.My Profile

    • Reageren
      La Vie Sanne
      30/07/2019

      Slim om overgebleven groenten in de pasta te gooien!

  • Reageren
    Eline
    31/07/2019

    Wauw! €500-€700 vind ik echt enorm veel geld om uit te geven aan eten en drinken. Wij doen weekboodschappen en maak een menu voor de hele week. €200 per maand geef ik uit aan boodschappen. Maximaal €250. Als we een keer uiteten gaan dan zit dat er niet bij in, maar gaan ook niet elke 2 weken uiteten.

  • Reageren
    Elianne
    31/07/2019

    Leuk om te lezen! Ik moet zeggen dat ik het ook echt heel veel geld vind.
    Ik denk dat wij met 250-300 euro in de maand wel klaar zijn. Geen etentjes daar bij, maar wel verzorgingsproducten, wasmiddel en dergelijke.
    De truc is inderdaad het maken van weekmenu’s en lijstjes. Daarnaast ga ik naar drie supermarkten. Voor de eerste dagen in de week koop ik verse producten, de laatste dagen eten we iets uit de vriezer of iets dat ik altijd in de kast heb staan. Werkt prima.
    Ga je podcast zeker een keer luisteren, ben benieuwd hoe je het hebt aangepakt!
    Elianne onlangs geplaatst…Het is begonnen; de peuter stelt vragen. Hoe pak ik dit aan?My Profile

  • Reageren
    Kirsten Mamagisch
    31/07/2019

    Net als de rest, 500 euro is echt nog een hoop geld! Mijn tip: ik bestel mijn boodschappen bij Picnic, zo kan ik al die verleidingen in de supermarkt weerstaan. Ik maak een weekmenu en maak een lijstje van spullen die ik daar nog voor moet bestellen. Meestal bestel ik voor zo’n €40 euro per week bij Picnic, en besteed ik nog zo’n €30 euro op de markt voor brood, kaas en groente/fruit. Op je eten en drinken is echt een van de zaken waar je al snel veel op kunt besparen, vooral door je aan je boodschappenlijstje te houden 😉
    Kirsten Mamagisch onlangs geplaatst…Shoplog DM Drogist DuitslandMy Profile

  • Reageren
    Yvonne
    31/07/2019

    Ik vind €500 per maand al een hele uitdaging (2 volwassenen en 1 kind) dus ik hoor graag van mensen hoe ze dat doen: €200-€300… En naar verschillende winkels ga ik al en lijstjes maak ik ook altijd. Wij drinken alleen maar kraanwatee, koffie en thee dus aan het drinken ligt het niet.
    Ik zie wel dat sommige mensen zeggen dat ze het veel vinden en denken (!) dat ze zelf veel minder uitgeven. Aan die mensen zou ik willen vragen: kijk eens echt wat je uitgeeft aan boodschappen per maand. Dus over een jaar gezien, gedeeld door 12. Op je afschriften. Want mijn ervaring is dat het honderden euro’s meer zijn dan je denkt.

  • Reageren
    Annemarie
    31/07/2019

    Hm, ik vond 500 euro ook royaal en dacht: dat red je toch makkelijk. Wij zaten afgelopen maand op ruim 600 euro en dat was exclusief etentjes en een paar maaltijdboxen.. 🙈 Leuke challenge voor komende maand!

  • Reageren
    Laura
    06/08/2019

    Bij ons varieert het per week, maar ik probeer echt rond de 70 euro per week te blijven. De ene week zit ik er ruim onder, de andere week heb ik net wat meer verzorgingsproducten nodig en red ik het niet.
    Wij zijn met 2 volwassenen en 2 kinderen (6 en 4).

    Ik werk met een weekmenu, probeer aanbiedingen hierin te verwerken. Daar ik meestal naar Jumbo ga lukt dit niet erg, want ik vind hun aanbiedingen niet zo geweldig. Maar als de AH of COOP een mooie aanbieding heeft, fiets ik daar wel ff langs.

    Ik merk dat wanneer ik vaker in de week boodschappen doe, ik echt meer impulsaankopen doe. Dit is er bij mij in de vakantie wat meer ingeslopen en probeer ik nu weer te minderen.

    Ik koop veel producten van het huismerk en ik vind dat dit echt scheelt. Het is even uitproberen wat prima is en wat van een A merk het lekkerst is.
    Bij ons in de regio hebben wij Medikamente die Grenze zitten. Zij zijn enorm goedkoop met verzorgingsproducten. Ook hebben zij vaak leuk geprijsd snoep, drinken of chips liggen.

    En oja, laatste tip: zo veel mogelijk zonder manlief gaan. Scheelt me minstens 10 euro op een kar!

  • Reageren
    Jessie
    07/08/2019

    Ik ga het eens bijhouden want ik denk steeds dat ik heel prijsbeweust ben, maar ik ben toch wel erg goed in spenden. Vele kleintjes maken een grote.
    De app too good to go vind ik erg leuk. Bij de jumbo krijg ik voor 5 euro een tas vol met een veel hogere waarde met de houdbaarheidsdatum van die dag. Veel is er in te vriezen.
    Wij zijn met een gezin van 5.

  • Laat een reactie achter

    CommentLuv badge

    Deze website gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.